1. HABERLER

  2. Kravat nasıl bağlanır? (resimli anlatım)

Kravat nasıl bağlanır? (resimli anlatım)

Kravat, gömlek üzerine takılan bir boyun bağıdır. Günümüzde Kravat erkek giyiminin bir parçası haline gelmiştir. Peki Kravat nasıl bağlanır? Kravat bağlanırken nelere dikkat etmek gerekir? en pratik kravat bağlama şeklini sizler için araştırdık.

A+A-

Google'de kravat nasıl bağlanır? araştırması yapıyorsanız doğru adrestesiniz. Sizler için sondakika ekibi olarak en kolay şekilde kravat bağlamayı anlatacağız.

Kravat nasıl bağlanır? 

Kravat  Erkeklerin en çok tercih ettikleri aksesuarların başında geliyor. Peki, kravat nasıl bağlanır? Kravat bağlanırken nelere dikkat edilmelidir? Sizlere kolay kravat bağlama tekniği anlatacağız ancak bu konuyu anlatmadan önce kravatla ilgili  biraz bilgi verelim.

Öncelikle Kravat Nedir? gelin birlikte bakalım;

Kravat Kelimesinin aslı Fransızca cravate'dir. Hırvatlar, boyunlarına uzun bez kurdeleler takarlardı. Bundan dolayı çeşitli kumaş ve derilerden yapılmış boyuna takılan ve kendine has bağlama şekli olan boyun bağlarına da kravat denmiştir. Türkiye'de ilk defa Tanzimattan sonra değişik tipte görülen kravata zamanla alışılmış ve erkek giyiminin bir parçası haline gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu içinde kravat takan ilk padişah Sultan Abdülmecid olarak biliniyor. Batılılaşma hareketleri etkisinde öncelikle aydınlar arasında kendine yer bulan kravat, padişahın da tercih doğrultusunda devlet dairelerine girmiş oldu.

Kravat nasıl bağlanır? (resimli anlatım)

BASİT DÜĞÜM TEKNİĞİ

Kravat düğümleri arasında en klasik ve en çok tercih edilen tür olan "basit düğüm" teknik ismiyle "Four in hand" olarak da bilinmektedir. En klasik yöntemlerden biri olduğu için basit düğüm sistemi ile yapılan bir kravat tüm gömlek yakalarına uygulanabilir.Uzun ve konik bir yapıya sahip olan "basit düğüm" tekniği ile yapılmış kravatlar, ince kumaşlı ürünlerde dar, kalın kumaşlı ürünlerde ise geniş olarak kullanılır. 


ÇİFT DÜĞÜM TEKNİĞİ

Çift düğüm tekniği ile kravat nasıl bağlanır? Resimli anlatım ile de kolaylıkla cevabı bulabilirsiniz.Victoria adıyla da bilinen çift düğüm yöntemi, basit düğüm tekniğine son derece benzerlik gösteren fakat ikinci bir tur gerektiren bir kravat bağlama yoludur. Çift düğüm ile kravat bağlamak için ilk olarak kravatın geniş olan ucu, dar olan ucun etrafını iki defa dolaşmalıdır.Çift düğüm tekniği ile yapılan kravatlar, basit düğüm ile yapılan kravatlara oranla daha kalın bir görünüme sahip olurlar. Eğer ki kravatın kumaşı aşırı kalın değilse çift düğüm tekniği ile yapılan kravatlar da birçok gömlek yakasına uyum sağlayabilmektedir. 


YARIM WİNDSOR TEKNİĞİ

Windsor düğümleri "yarım windsor" ve "tam windsor" olmak üzere ikiye ayrılır. Alt tarafta inceleme şansı bulacağınız tam windsor düğümüne benzerlik gösteren fakat yapımı daha kolay ve yapısı daha kalın olan yarım windsor düğümü daha çok ince ya da hafif kumaşlı kravatlar için uygunluk gösterir. Üçgen biçimli şık görünüşe sahip olan yarım windsor düğümü genelde açık yakalı ya da klasik yakalı gömleklerde tercih edilmektedir. 


KÜÇÜK DÜĞÜM TEKNİĞİ

İsminden de anlaşıldığı üzere küçük düğüm tekniği ile bağlanan kravatların düğümü minik olur. Sıkı yakalı gömleklerde ya da çok kalın kumaşı olan kravatlarda tercih edilen küçük düğüm tekniği, uzun yakalı ya da ayrık yakalı gömleklerde kullanılmamalıdır. Bu tip yakalarda küçük düğümlü kravatlar hoş bir görüntü vermeyebilir. Küçük düğüm tekniği de kravat bağlamak için uygulanan kolay yollardan bir tanesidir. 


TAM WİNDSOR DÜĞÜMÜ TEKNİĞİ

Tam windsor düğümü ise özel günlerin düğümü olarak bilinen bir kravat bağlama türüdür. İngiltere stili bir düğüm olarak karşımıza çıkan tam windsor düğümü, ismini Windsor Dükü'nden almaktadır.Full windsor tekniği ile yapılan kravatlar hacimli bir yapıya sahip oldukları için genelde İtalyan yaka, Windsor yaka gibi ayrık yaka ürünlerde tercih edilir. Tam windsor düğümü ile kravat bağlamak biraz zor gibi görünse de başarılı bir bağlama için kravatın gömleğin son düğmesini saklaması gerekir. 


CHRISTENSEN TEKNİĞİ

Christensen tekniği ile yapılan kravatlar genelde kalın bir düğüm yapısına sahip olurlar. Bu yüzden Christensen düğümü ile oluşturduğunuz kravatları daha ayrık yakalı, uzun yakaya sahip olan gömleklerde tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Küçük yakalı gömlekler ise Christensen düğüm tekniği ile oluşturulmuş kravatları taşıyamayacaktır. 


GRANTCHESTER TEKNİĞİ

Grantchester tekniği şık ve zarif görüntüsü ile dikkat çeken bir kravat bağlama yöntemidir. Özellikle kravat düğümünün basit düğüm ve çift düğüm metotlarındakinin aksine düz bir görüntü vermesi Grantchester kravat bağlama tekniğini bir adım daha öne çıkaran etmenlerden biridir. Resimli anlatımdaki adımları başarılı bir şekilde uyguladığınız zaman bu teknik ile yapacağınız kravatları her gömlek yakasına uygulamak mümkün olacaktır. Tabi kravat kumaşınızın çok ince ya da çok kalın olması halinde duruma göre geniş yakalı ya da küçük yakalı gömlekler tercih etmeniz gerekebilir. 


CAFE DÜĞÜM TEKNİĞİ

Türkiye’de pek karşılaşmadığımız bir kravat bağlama tekniği olan “cafe düğümü 11 adımdan oluşan ve karmaşık bir yöntemdir. Resimli anlatımdan da anlaşılacağı üzere kravat ucu ile birden çok kıvrak hareket gerçekleştirip kravat düğümüne farklı bir görüntü kazandırmanın amaçlandığı cafe düğümü ile davetlerde dikkat çekebilirsiniz. 

İş Görüşmelerinde Nasıl Kravatlar Seçilmelidir?

Takım elbise modasının vazgeçilmez aksesuarlarından birisi kravattır. Sadece erkeklerin değil bayanlarında takım elbise ve klasik elbise modellerinde tercih ettiği kravatlar; hem elbisenin hem de kişinin görüntüsünde büyük değişimlere neden olmaktadır. Peki, iş görüşmelerinde takım elbise ile birlikte giyilebilecek kravatlar nasıl seçimde nelere dikkat edilmelidir?

Gömlek İle Uyumlu Kravat Tercih Etmek

Takım elbiselerde özellikle kravat seçimi oldukça önemlidir. Bu anlamda takım elbise ile giyilecek gömlek tercihinde takım elbisenin renk ve deseni dikkate alınırken; kravat seçiminde gömleğin renk ve deseni dikkate alınmaktadır. Genellikle moda anlayışı takım elbise ve gömleğin renk ve desen olarak benzer olması, fakat kravatın zıt olması şeklinde gelişmektedir.

Bu anlamda özellikle iş görüşmelerinde gömlek renginin tam zıt tonunda bulunan kravatlar tercih edilmeli ve kullanılmalıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir diğer bir konu kalitesiz kumaşlar ile üretilmiş kravatlardan ya da aşırı parlak ve can alıcı kravat modellerinden uzak durmaktır. Çünkü kalitesiz kumaşlardan üretilen kravatlar takım elbisenin baskın rengi altında oldukça sönük kalacak; parlak ve canlı kravatlar ise karşınızda ki kişinin size değil; kravata odaklanmasına neden olacaktır. Bu sebeple iş görüşmelerinde zıt fakat orta renk tonlarında ve küçük ayrıntılara yer verilmiş kravat modellerini tercih etmek uygun olacaktır.

Gömlek Desenine Uygun Kravat Deseni Tercih Etmek

İş görüşmelerinde sadece kravat deseni ve kalitesi yeterli değildir. Aynı zamanda gömlek desenine uygun olarak seçilmesi gereken kravat deseni de bir o kadar önemlidir. Bu anlamda sade gömlek tasarımlarında genellikle sade kravat modelleri tercih edilirken; çizgili ve yuvarlak desenli gömleklerde de desenli kravatlar tercih edilmektedir. Günümüz modasında dik çizgili gömleklerde kravat deseni tercihi genellikle çarpıcı renklerden uzak ve karışık desenlerdir.

Bunun yanı sıra yatay çizgili gömleklerde; gömleğin rengine, tonuna, çizgilerin kalınlığı ve inceliğine uygun olarak yine yatay çizgilerden oluşan kravat desenleri tercih edilebilir. Eğer gömlek üzerinde bulunan çizgiler kalın veya aralıkları az ise sade bir kravat tercih etmek; eğer çizgiler sık ve ince ise yine aynı şekilde sık ve ince çizgilerden oluşan kravat desenlerini tercih etmek oldukça dikkat çekici bir imaj oluşturacaktır.
 

HABERE YORUM KAT