1. HABERLER

  2. İzmir'in yangınla imtihanı
İzmir'in yangınla imtihanı

İzmir'in yangınla imtihanı

İzmir'de Karabağlar ilçesinde başlayan orman yangını kısa süre içinde Seferihisar ve Menderes ilçelerine de sıçrayarak yaklaşık olarak kısmen üç gün içinde kontrol altına alınabilecek bir yangına dönüştü.

A+A-

Pazar günü öğlen saat 13.00 gibi Karabağlar'ın Tırazlı mevkisinde başlayan büyük orman yangınına yaklaşık 20 helikopter, 200 arazözün müdahale ettiği tespit ediliyor. Zaman zaman artan rüzgârın etkisiyle söndürme işleminde zorlanılsa da yangının yerleşim yerlerini tehdit etmediği söyleniyor.

İzmir'deki büyük orman yangınıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli şunları söyledi:"Hava araçları ne yazık ki istenilen yeterli teknik seviyede değil. Bakımları da yeterince iyi seviyede değil. Biz burada yangında illa kurumu korumak amacında da değiliz. THK çok sevdiğim bir kurumdur, ama personellerimizi de düşünmemiz kanısındayım."

Bunların yanı sıra şu ifadelerde de bulundu:

"Cansiperane çalıştılar. Elbette yaralanan, dumandan etkilenen arkadaşlarımız oldu. Yangınla mücadele etmek gerçekten çok zordur ve buna rağmen personellerimiz kendilerini hiçe sayarak çabaladılar. Yunanista ve Kanarya adalarında da yangınlar var, yaklaşık olarak 2 gün 5 saat sonra yangın kontrol altına alındı ve dolayısıyla teşkilatımız açık ara ile lider. Bunu ben ya da teşkilatımız değil, dünya söylüyor. Yaklaşık 20 helikopter ve 200 arazöz ile ilk müdahaleyi 18 dakikadan 12 dakikaya indirdik."

 

HABERE YORUM KAT