1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. İyi Parti’nin geleceği!
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

İyi Parti’nin geleceği!

A+A-

MHP’deki çalkantı nedeniyle oluşan ama CHP, AK Parti gibi partilerden de az da olsa taban bularak oluşan ve Millet ittifakıyla seçimlerde parlamentoya giren İYİ Parti’nin Milletvekili olmayan Genel Başkanı Meral Akşener ile geleceği ne olabilir?

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin birkaç ay önce İYİ Parti'nin adını ilk kez anarak yaptığı çağrının ardından kimi beklentiler oluştu.

‘Fiziken orada, fikren aramızda bulunan dava arkadaşlarımın müştereken karar alıp Milliyetçi Hareket Partisi’ne dönüşün tarihi sorumluluğunu yerine getirmeleri halisane ve samimi beklentimdir’ seslenilmesiyle bir hareketlilik beklendi.

Ardından da Meral Akşener-Erdoğan el sıkışmasıyla İYİ Parti, AK Parti ile yakınlaşır mı diye düşünüldü.

Sonrası ise Millet İttifakına dışarıdan destek veren HDP’nin CHP ile daha sıcak ilişkisi, İYİ Parti’nin Millet İttifakından soğuması gibi bir beklenti yarattı.

Ama beklenen olmadı ve birkaç sözcünün devreye girerek kimi açıklamalar yapmasıyla eski konuma geri dönülmese de bir sükunet sağlandı.

* * *

Yakın gelecekte neler olur?

Cumhur İttifakını oluşturan AK Parti ile MHP ve BBP bir tarafta, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve bunlara dışarıdan destek veren HDP’nin oluşturduğu Millet İttifakı beri tarafta.

Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nin devreye girmesiyle seçimler öncesi alel acele oluşan bu yapıdaki ittifaklar gelecekte nasıl bir hal alır?

İYİ Parti’nin oluşumu, tabanını oluşturan kesit ve söylemlere bakıldığında aslında İYİ Parti gibi bir siyasal hareketin ittifaklar kapsamında Cumhur İttifakından yana olması gibi bir sonuca varılıyor.

Ve hatta Saadet Partisi’nin de Millet İttifakı yerine Cumhur ittifakı içinde yer alması beklenirdi, uygunu buydu, görüşü var.

Ne ki, durum böyle olmadı…

Biraz da kimi partilerin iktidar olama olasılığının zayıflığı ile en azında parlamentoda temsil amaçlanarak ittifaklar seçildi gibi bir durum ortaya çıktı.

Ve amaçlanan da büyük ölçüde gerçekleşti.

* * *

CHP – HDP yakınlaşmasının İyi Partiyi rahatsız ettiğini görmek hiç de zor değil.

Çünkü Millet İttifakı, Cumhur İttifakı gibi ortak amaçlar doğrultusunda oluşturulmuş bir ittifak değil.

Belki de Millet İttifakını oluşturan partilerin görünen en ortak noktaları, iktidar karşıtlığı üzerine oluşan bir ittifak olmaları. Türkiye’de siyasi partiler, özellikle de sağ partiler lider endekslidir.

Bu nedenle İYİ Parti kim ne derse desin her şeyden önce Milletvekili olmasa da Meral Akşener’in partisidir.

Akşener’in başında olmadığı bir İYİ Parti’nin bambaşka bir yapı haline gelmesi kaçınılmaz bir sonuçtur.

Ama Meral Akşener’li bir İYİ Parti’nin geleceğini de çok parlak görmek zor olsa gerektir.

Çünkü İYİ Parti, MHP’den daha uzak görüşlü, daha demokrat ve dünya gerçeklerine daha yakın bir devinim içinde pek olamadı.

Savladığı gibi bir Merkez Partisi olamadı yani…

Adeta HDP ile ortak bir siyaset söylemi geliştiren CHP’nin ardıcı bir parti görünümü çizdi görüntüde de olsa.

MHP gibi ideolojik bir partiden kopan bir kadronun kurduğu böyle bir partinin neredeyse salt Atatürk ve Anıtkabir dışında hiçbir şey söylemeden varacağı yer neresi olabilir?  

Bu yazı toplam 273 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT