1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. İsrafı önlemek olası
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

İsrafı önlemek olası

A+A-

Son zamanlarda yaygınlaşan salt serpme kahvaltı kültürü nedeniyle yaklaşık 100 milyar liralık gıdanın israf edildiği söyleniyor Türkiye’de.

Kahvaltıda gelen zeytin, peynir, domates, tereyağı, reçel, yumurta ekmek gibi gıdaların birçoğunun tüketilmediği için çöpe gittiğini görülüyor.

Dahası otellerde uygulanan ‘her şey dâhil’ ve ‘ultra her şey dâhil’ gibi sistemlerin de israfı arttırdığı açık.
Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından yapılan açıklamada,

Türkiye’de yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığı belirtiliyor.

Bu miktarın 12 milyon tona denk geldiği ve dünyada 67 ülkenin yer aldığı ‘gıda kaybı ve israf’ başlığı altında yapılan çalışmada Türkiye’nin 65’inci sırada bulunduğu işaretleniyor.

Mutfakta bozulmuş ve çöpe atılan yemekler, sebzelikte unutulmuş sebze ve meyveler, elektrik faturasındaki ciddi artışlar, boşa akan su ve soğuk havalarda hiç de ekonomik görünmeyen doğalgaz faturaları da göz önüne alındığında israfın boyutları daha da bir gün yüzüne çıkıyor.

* * *

Türkiye’de son çeyrek yüz yıllık bir süreçte eskiye oranla ekonomik gelirin makro düzeyde artmış olmasına karşın, gelir dağılımındaki dengesizliğin henüz istenilen düzeyde giderilememiş olması nedeniyle israfın önlenmesinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

İsrafın bir davranış bozukluğu olduğunu belirtiyor uzmanlar.

Serpme kahvaltılarda ya porsiyonların azaltılması yahut da müşterilerin isteğine göre getirilmesi gerekiyor.

Dünyanın ve Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı özellikle büyük miktarda gıda israfı, haneler de dâhil olmak üzere gıda tedarik zinciri boyunca olumsuz etkilere yol açıyor.

Bu nedenle, gıda israfının önlenmesi yahut azaltılması, tüm dünyada kaynakların etkin kullanımını sağlamak için ivedi bir gereksinim.

Her yıl dünyada üretilen gıdaların üçte birinin kaybolduğu yahut da israf edildiği belirtiliyor.

Bu miktarın yıllık 1,3 milyar ton gıdaya karşılık geldiğinin altı çiziliyor.

Gelişmiş ülkelerde israf edilen gıdanın maliyeti 680 milyar dolarken, gelişmekte olan ülkelerde bu rakamın 310 milyar doları bulduğu söyleniyor.

* * *

Dünyada gıda ve beslenmeye ilişkin sorunları analiz etmek amacıyla kurulan Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı (BCFN) da bu konuya dikkat çekiyor ve uluslararası alanda bir çözüm getirilmesini öneriyor, bu konuda raporlar hazırlıyor. Vakfın düzenlediği Uluslararası Gıda ve Beslenme Forumu’nun 10’uncusu Milano’da düzenlenmiş geçtiğimiz günlerde.Dünyanın dört bir yanından gıda uzmanları, bilim insanları, fikir önderleri, aktivistler, şirket temsilcileri ve genç yetenekleri bir araya getiren etkinlikte Birleşmiş Milletler'in 2030 gündeminde belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri belirlenmiş.   Türkiye’de de Ticaret Bakanlığı eşgüdümünde geçtiğimiz yıl Türkiye İsraf Araştırması sonuç raporu yayımlanmıştı. Rapora göre her hanede haftada ortalama 2 ekmek israf ediliyormuş. Vatandaşlar 3,7 yılda bir cep telefonu, 8 yılda da bir otomobil değiştiriyormuş Ve gıdaların tüketilmeden çöpe atıldığını belirtenlerin oranı yüzde 22,8 gibi bir rakama ulaşmaktaymış.  Bunun nedenleri de gıdanın bozulması ve tüketilememesi olarak kayıtlara geçmiş.      

Bakanlıkça yapılan yönetmelik değişikliği ile mağaza, zincir mağaza ve tedarikçilerce bir gün içinde üreticiden teslim alınan ve azami fiyatı tarifeyle belirlenen ekmek, unlu mamuller gibi hızlı tüketim mallarının, satılamadığı gerekçesiyle daha önce yüzde 25-30 oranındaki iade oranı yüzde 5’e indirilmiş.  Demek ki israfı azaltmak olası…

Bu yazı toplam 189 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT