1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. İqos nedir, IQOS nereden nasıl satın alınır? iqos fiyatları nedir
İqos nedir, IQOS nereden nasıl satın alınır? iqos fiyatları nedir

İqos nedir, IQOS nereden nasıl satın alınır? iqos fiyatları nedir

İqos nedir, IQOS nereden nasıl satın alınır? iqos fiyatları nedir soruları internette araştırılan konular arasında. Bizde sizler için bu konuyu araştırdık.

A+A-

İqos hakkında  yazımıza başlamadan önce bir hatırlatma yapmayı uygun görüyoruz İqos bir tür elektronik sigaradır Elektronik sigaraların İnsan sağlığı üzerindeki etkileri henüz halen netlik kazanmadığınıdanTürkiye'de satışı KESİNLİKLE yasaktır. Satışını yapan yer ve kurumlar Yasa ihlali yapmaktadır.

İqos nedir?

IQOS  bir tür elektronik sigaradır.  iqos bu elektronik sigaraya verilen ismin markasıdır.

IQOS sigara ısıtıcı cihazı, Philip Morris markasının sigaraya alternatif olarak ürettiği yeni cihazıdır.

IQOS özel olarak tasarlanmış ısıtmalı tütün ünitelerini, yanma, ateş, kül veya duman olmadan 350° C'ye kadar ısıtır. Bu, ısıtılmış tütünün nikotin içeren buhar üretir. Deneyimi, sigaraya benzemektedir. 1 İqos yaklaşık altı dakika, 14 nefes sürüyor.

Yanma olmadığından, zararlı kimyasalların seviyeleri sigara dumanına kıyasla önemli ölçüde azalır. IQOS konusundaki çalışmalar hızla ilerliyor ve sigara içmeye devam etmek yerine tamamen sigara içen yetişkinler için sigara içmeye kıyasla sigaraya daha az zarar verme potansiyeli olduğunu söyleniyor. Ancak, bunun  IQOS risksiz değildir.

iqos fiyatları nedir?

Bu elektronik sigaranın bir çok versiyonu bulunuyor. Fiyatları TL olarak 800 liradan başlayıp, 1500 TL gibi fiyatlara kadar çıkıyor.

iqos-sigara-nedir.jpg

IQOS nereden nasıl satın alınır?

Elektronik sigaralarının tümü sağlığa zararlı olması nedeniyle Türkiye'de satışı yasaktır. Ancak şu soruyu içinizden sorduğunuzu duyar gibiyiz: İqos'u alanlar nasıl alıyor?

Bu sorunuza cevap olarak: Alanlar yurt dışından kaçak olarak aldığını söyleyebiliriz.

İqos Elektronik Sigaranın Farkı Nedir?

Normal bir sigara içmeniz halinde tütün ve kağıt yanarak içlerindeki tüm kimyasallar içinize gitmektedir. Ancak İqos sigarada yanan hiçbir ürün yoktur. Sıcaklık 800 derece yerine 300-350 dereceye kadar çıkmaktadır. tütün yanmıyor ve sadece ısınıyor. İşte bu yüzden içimi kullanıcıyı tatmin etmesine rağmen daha yumuşaktır.

İqos elektronik sigara kullananlar yaklaşık bir haftalık kullanım sonrasında farkı anladıklarını söyleyeceklerdir. Sigaraya olan bağımlılığını devam etmesine ve bu bağlılığı tatmin etmenize rağmen, vücudunuzda sigarayı bırakmış gibi değişimleri fark edeceksiniz. İşte bunun sebebi artık içtiğiniz sigaranın yüzde 90 daha az zararlı olmasından kaynaklanıyor.

İqos Marlboro elektronik sigara riski azaltılmış ürün kategorisindendir. Bu sayede klasik tütün sigaralarına göre yüzde 90 daha az zararlıdır. Hiçbir elektronik sigara zararsız değildir. Tütün ürünü oldukları için zararsız olmaları imkansızdır. İqos elektronik sigaraları da bu yüzden tamamen zararsız olmasa da zararı mümkün olduğunca azaltılmıştır.

İqos elektronik sigaraları ise bu klasik elektronik sigaralardan daha farklıdır. Klasik sigaralarda nikotin ya da likit seviyesini kendiniz ayarlayarak içebilirsiniz. Ancak İqos sigaralarda yüksek sıcaklıkla ısıtılan ancak yakılmayan tütün kullanılır. Ürünün tasarımı da Marlboro sigarası ile oldukça benzerdir. Bu sigaralar minyatür bir sigara gibi görünür ve HeatStick olarak adlandırılmaktadır.

iqos-nedir.jpg

Elektronik Sigara Türkiye Neden Yasak?

ABD, İngiltere, Rusya, Avrupa Birliği, Asya ya da Arap Ülkeleri… Kesin bir tavırla veya dolaylı yollardan… E-sigarayı neden yasaklamak istiyorlar? Bu ülkelerde elektronik sigara neden yasak? Bu sorunun cevabını belli başlıklar altında toplayabiliriz:

1- Elektronik sigaranın özellikle uzun vadede insan sağlığı üzerindeki etkileri henüz bilinmiyor. Pek çok kullanıcı, e-sigara kullandıklarında daha rahat nefes alıp verdiklerini belirtseler de, e-sigaranın sağlık üzerindeki etkileri tam olarak belli değil.

2- Piyasada bulunan e-sigara ve yan ürünlerinin denetlenmesine dair çeşitli sorunlar var. Örneğin özellikle süt, karamel, kek, tereyağı aroması içeren likitlerde “Diacetyl” adı verilen bir kıvam arttırıcının kullanıldığı (bu madde aynı zamanda gıda sanayinde de kullanılıyor) ve bu katkı maddesinin akciğerlerde bazı sorunlara yer açtığı sık sık dile getiriliyor.

3- E-Sigara ürünlerinin pazarlanması ile ilgili sorunlar özellikle ABD ve İngiltere gibi ülkeleri yakından ilgilendiriyor. Bu ülkelerdeki genel kanı, e-sigara likit içeriklerinin sahip olduğu çeşitli aromaların gençleri cezbettiği yönünde. Ürünlerin satışında 18 yaş sınırlandırması bulunuyor olsa da, pazarlama ve reklam konusu, elektronik sigaralarla ilgili olarak hala tartışılan bir mesele.

4- Büyük sigara üreticileri ve elektronik sigara endüstrisi arasında garip bir ilişki hakim. Genellikle “Big Tobacco” olarak bilinen geleneksel tütün sigarası üreticileri, e-sigara ile ilgili araştırmalardan kaçınıyorlar. Ancak bu, tütün sigarası satışlarının düşmesini engellemiyor. Buna ek olarak pek çok sigara firması, elektronik sigaraya karşı bir duruş sergilerken diğer yandan da tütün endüstrisinin geleceği olan e-sigaralara göz kırpıyor. Bugün, Philip Morris ve benzeri büyük sigara üreticilerinin e-sigaraya benzer ürünler piyasaya sürdükleri veya e-sigara firmalarını satın aldıkları biliniyor. Bu satın alma işlemleri aynı zamanda “elektronik sigara tütün lobileri tarafından engelleniyor” veya “devletler sigaradan yüksek vergi aldıkları için e-sigarayı engelliyor” söylentilerine de bir cevap niteliğinde.

5- Elektronik sigara endüstrisi dünyanın pek çok yerinde hızla gelişiyor. Ancak eğer “bu elektronik sigaralar nerede üretiliyor?” sorusunu kendinize soruyorsanız hangi marka veya model kullanıyorsanız kullanın bunun cevabını “Çin” olarak verebiliriz. Smok, Joyetech, Kangertech, Vaporesso gibi popüler sigara markalarının “afili marka isimleri” olmasına karşın Çin’de üretildikleri biliniyor. Yakın zamanda Asya, e-likit pazarında da piyasada söz sahibi. Peki Çin’in e-sigara üretimi konusundaki bu hakimiyeti ürünün yasaklanmasında ne gibi bir etkiye sahip?

Elektronik sigarayı destekliyor veya karşı çıkıyor olabilirsiniz. Özellikle cihaz ve e-likit markalarının sıkı bir denetimden geçmesi gerektiği konusunda kullanıcılardan satıcılara, sivil toplum kuruluşlarından tıp çevrelerine kadar herkes hemfikir. Ancak karşınızda “Çin” gibi bir ülke olunca, özellikle elektronik sigara üretimini standartlar dahilinde tutmak çok daha zor bir hal alıyor. Aynı durum giderek artan e-likit çeşitleri için de geçerli. Özellikle e-likit üretim standartları konusunda Avrupa Birliğinin tartışmasız bir üstünlüğü var.
Yine de pek çok Avrupa Ülkesinden içinde “diacetyl” içeren likit çeşitlerine pek çok dükkandan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

6- Sağlık otoriteleri e-sigara konusunda sorumluluk almak istemiyorlar. Her ne kadar e-sigara ile ilgili FDA gibi sağlık otoritelerinden olumlu geri dönüşler olsa da, şu an için e-sigaranın uzun vadede insan sağlığını nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyor. Bu da özellikle tıp otoritelerinin elektronik sigara konusunda kesin bir hüküm vermesini engelliyor.

7- Bazı ülkelerde elektronik sigara ve yan ürünleri uyuşturucu kullanımı için de kullanılabiliyor. Bu da denetimin çok sıkı olmadığı ülkelerde cihazın yasaklanmasına neden oluyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT