1. HABERLER

  2. 2020 HGS iptali nasıl yapılır? PTT'ye gitmeden HGS İptali yapılır mı?
2020 HGS iptali nasıl yapılır? PTT'ye gitmeden HGS İptali yapılır mı?

2020 HGS iptali nasıl yapılır? PTT'ye gitmeden HGS İptali yapılır mı?

HGS İptali nasıl yapılır? PTT'ye gitmeden 2020 HGS İptali yapılır mı? soruları merak ediliyor. Eğer aracınızı satıysanız HGS etiketinizi iptal etmeniz gerekiyor. Bu haberimizde HGS İptali için yapılması gerekenleri aktaracağız.

A+A-

HGS İptali için bir çok sebebiniz olabilir! Ancak HGS iptallerini büyük bir çoğunluğu araç satışlarından sonra yapılmaktadır.. Bu yazımızda 2020 PTT HGS İptali nasıl yapılır? PTT'ye gitmeden HGS İptali yapılır mı? soruların yanıt vereceğiz.

Bilindiği üzere HGS'nin açılımı Hızlı Geçiş Sistemi'dir. HGS,Türkiye'de 2012 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır.  HGS Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinde ödeme yapmak için kullanılmaktadır.

PTT'ye gitmeden HGS İptali yapılır mı?

Öncelikle aracınızı sattığınız gün HGS’nizi iptal ettirmeniz gerektiğini belirtelim. Şayet HGS iptal işlemi hemen gerçekleştirmezseniz aracı sattığınız kişi köprü ve otoyollardan geçerek sizi maddi zarara sokabilir

 Ancak HGS İptali biraz vakit alan bir işlemdir. Eğer bir PTT şubelerinden edindiğiniz bir HGS etiketine sahipseniz PTT şubelerine gitmeden iptal gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

Ancak, HGS etiketinizi PTT yerine bankalardan satın aldıysanız Bankaya gitmeden İlgili bankanın telefon şubesinden destek alarak iptal işlemlerinizi kolay bir şekilde yaptırabilirsiniz. Bankadan alınan ürünler için detaylı bilgileri bankanızdan alabilirsiniz.

2020 PTT HGS iptali nasıl yapılır?

HGS iptali için en yakın PTT şubesine kimliğiniz veya sürücü belgeniz ile birlikte gitmeniz gerekmektedir.

HGS iptali yapmadan önce bilmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır.Bunları 4 madde şu şekilde sıralayabiliriz.

   1- PTT şubesine iptal işlemi için gidildiği zaman form verilir. Bu formu doldururken iptal edeceğiniz HGS numaranızı yazmayı unutmayınız. Daha sonra kayıtlı araç plakanızı da yazmalısınız. (HGS etiketinizin numarasını bilmiyorsanız korkmayın veya aramayın Zira PTT memurunda bunu öğrenebilirsiniz.)

  2- Şayet HGS iptali yaptırmadan evvel her hangi bir hızlı geçiş sisteminden geçiş yaptıysanız ve bakiyeniz bulunmuyor ise bu noktada HGS iptali yapılacağı zaman kaçak geçmiş olursunuz. Cezası da 10 kat olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden iptal etmeden önce kaçak geçip geçmediğinizi ve borcunuzun olup olmadığını internet üzerinden sorgulamalısınız. (Aşağıdaki bağlantıdan Ceza sorgulama işlemeni nasıl yapacağınızı anlatan bir yazı kaleme almıştık. Dilerseniz kontrol edebilirsiniz.)

3-   HGS iptali yapılırken PTT memuru size 2 seçenek sunacaktır. Bunlar şu şekildedir.

HGS iptal mi etmek isterseniz yoksa, yeni bir araçtamı kullanmak isterseniz? diye sorar. Şayet yeni bir aracım var derseniz eski plakanız sistemden kaldırılarak yeni plakaya tanımlama yapar. Yanlız burada şöyle bir problem olduğunu belirtelim. Eski aracanızdaki HGS etiketini Yeni araca takmanız istenir. Siz yeniden talep etseniz dahil yeniden sıfır bir etiket verilmez. Ancak eski aracanızdaki etiketide yeni aracanıza yapıştırmanız pek mümkün değildir. Çünkü genelde etiketler eski araçtan çıkartılırken yırtılarak çıkartılır. Dolayısıyla bu size sorun çıkartabilir.

İptal etmek istiyorum dersenizde kart için verdiğiniz kart parasını geri alamayacağınızı bilmelisiniz.

 4-   Son olarak, HGS bakiyenizi anında size vermeyecekleri gibi sadece makbuz vereceklerdir. Bu makbuzu ancak 30 gün sonra kullanarak paranızı yeniden PTT şubesine giderek alabileceksiniz. Fakat yeni bir araç aldıysanız bu yüzden HGS iptali yapıyorsanız o zaman 30 gün beklemenize gerek kalmadan eski HGS bakiyenizi yeni aracınıza kayıt ettireceğiniz HGS kartınıza ekleyebilirsiniz. Bunu formda belirtmeyi unutmayınız.

Bu tür hataları yapan kişilerden olmamak adına mutlaka aklınızdaki bütün soruyu PTT görevlilerine sormayı ihmal etmeyiniz.

Bankadan Alınan HGS Nasıl İptal Edilir?

HGS etiketini herhangi bir bankadan temin ettiyseniz, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya size en yakın şubesine giderek kısa süre içerisinde üyeliğinizi iptal ettirebilirsiniz.

HGS içinde kalan bakiyeleriniz en geç on gün içerisinde bankanızda tanımlı hesap numaranıza iade edilecektir. 

HGS İle ilgili en çok sorulan sorular ise şu şekildedir;

HGS ETİKETLERİ NEREYE NASIL YAPIŞTIRILIR?

PTT Ankara Başmüdürü Güçlü, HGS etiketlerinin yapıştırılacağı yerin araçlara göre değiştiğini söyledi. Etiketin, aracın iç tarafından ön camın ortasına yapıştırılması gerektiğine işaret eden Güçlü, bazı sürücülerin, dikiz aynasının arkasına ya da camın köşelerine yapıştırdığını, bunların yanlış uygulamalar olduğunu ifade etti.

Etiketin, dikiz aynası ön cama monteli binek araçlarda, aynanın bağlantı yerinden 5 santimetre, dikiz aynası tavana monteli araçlarda ise 10 santimetre aşağıya ön camın orta bölümüne yapıştırılması gerektiğine dikkati çeken Güçlü, kamyon ve otobüs gibi düz camlı büyük araçlarda ise ön camın alt kısmından 5 santimetre yukarıya yine camın ortasına denk gelecek şekilde yapıştırılması gerektiğini kaydetti.

Güçlü, sürücülerin, gişe geçişlerinde sorunla karşılaşmamaları için HGS etiketlerini doğru yere yapıştırmaları konusunda uyardı.

HGS ÜRÜN BAKİYEMİ VE GEÇİŞLERİMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

444 17 88 numaralı müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz ya da, HGS hesabınızla ilgili bakiye ve geçiş bilgilerine ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresli internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Belirtilen internet adresine üye olarak kullanıcı hesabınızla ilgili bilgilerinize ulaşabilirsiniz, Giriş istasyonunuzun yanlış belirlendiğini veya belirlenemediğini düşünüyorsanız PTT Merkezlerinden veya http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden temin edeceğiniz Düzeltme Talep Formunu doldururak en yakın PTT merkezine teslim edebilirsiniz. Düzeltme Talep Formunu [email protected] e-posta adresi üzerinden de gönderebilirsiniz.

ARABAMI SATTIM HGS ÜRÜNÜMÜ NE YAPMALIYIM?

Ürününüzü PTT merkez ve işyerlerinden iptal ettirerek yeni ürün alabilirsiniz, eski ürün içindeki bakiyeyi gerekli kontroller gerçekleştirildikten 7 gün sonra yeni ürününüze aktarılabilmektedir . Yeni ürün almak istemiyorsanız iptal ettirdiğiniz ürününüz içindeki bakiyeyi 1 ay sonra PTT Merkezlerinden alabilirsiniz. Verilen bilgiler PTT’den satılan ürünler için geçerlidir, bankadan ürün aldıysanız bankanızla görüşmelisiniz.

HGS ÜRÜNÜME OTOMATİK ÖDEME TALİMATI VEREBİLİR MİYİM?

Posta çeki hesabı üzerinden ya da PTT bonus kart üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bankadan otomatik ödeme talimatı verebilmek için ürününüzü bankadan almalısınız. Verilen bilgiler PTT’den satılan ürünler için geçerlidir, bankadan ürün aldıysanız bankanızla görüşmelisiniz.

HGS KART VE ETİKETİNİ FARKLI ARAÇLARDA KULLANABİLİR MİYİM?

HGS sistemi plakaya tanımlı tek hesap üzerinden ücretlendirme yapmaktadır etiketin ya da kartın farklı araçlar üzerinde kullanılmasına izin verilmemektedir.

HGS ÜRÜNÜ ALMAK İÇİN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

Bireysel başvurularda kimlik, ruhsat veya ruhsat fotokosiyle PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapılabilir. Kurum üzerine alınacak ürün veya ürünler için Temsil Belgesi, araç ruhsatları veya ruhsat fotokopileri ile başvuru yapılabilir. Kiralık araçlar için yukardaki belgelere ek olarak sözleşmelerle birlikte PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapabilirsiniz.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT