1. YAZARLAR

  2. Yusuf Saray

  3. Hangi Cihazlar Nasıl Hackleniyor?
Yusuf Saray

Yusuf Saray

Hangi Cihazlar Nasıl Hackleniyor?

A+A-

Günümüz çerçevesinde hacker’ların giremediği noktalar yok dersek yeridir. Özellikle de arabalardan, bilgisayarlara, silahlardan farklı cihazlara kadar yüzlerce türde içerisinde elektronik ve sinyal bulunan her türlü cihazı hackleyebilmeleri ile tanınıyorlar.

Takip Cihazları

Günümüzde komşuların çocukları ile parklarda kum havuzlarında çocuklarımızı tek başlarına oynamaya göndermemekteyiz. Çocuklara yönelik olan tehditlerin sayıları o kadar çoğaldı ki bunu yine aklımızdan geçiremiyoruz dahi. Hatta çocuklarımızın hangi noktalarda olduklarını anlık olarak seyredebilecek cihazlar ile birlikte güvenliklerini de kontrol altına almaya çalışmaktayız. Yine akıllı telefonların da GPS sistemleri ile entegre olarak çalışmakta olan takip cihazları aslında o kadar da güvenli değiller.  Bazı durumlarda çocukların güvenliğini dahi tehdit edebilmekteler. Bu cihazlara ufak bir müdahale ile sızmak oldukça kolay

Silahlar

Silahlar genellikle ürkütücü aletlerdir ki hele ki birilerinin onları ele geçirebileceğini düşünmeyi bile istemiyoruz. Burada el ile kullanılmakta olan çeşitli silahlardan bahsetmiyoruz tabi ki fakat ordu için üretilen birçok silah bilgisayar ile uzaktan kumanda vasıtasıyla yönetilebilmektedir. Yine bu silahların hacklenebilmeleri durumunda korkunç şeyler olabilmektedir. Bunlardan da ilki TrackingPoint TP750 adlı saldırı silahıdır. Bu silah iki bilgisayar mühendisi tarafınca oldukça rahat bir şekilde hacklenmiştir ve yine bu silahların dürbünleri tamamen saptırılabilmiştir. Bunun gibi elektronik alt yapılara sahip çeşitli silahlar açısından tehlikenin sürekli varolduğunu düşünmek de yanlış olmamaktadır.

Alçak Yörünge Uyduları

Alçak yörünge uyduları yine hava durumunu kontrol etmekten iletişime kadar birçok işe yaramakta olan ve alçak yörünge uydularını hackleyebilmek düşündüğümüzden çok daha kolay olabilmektedir. Yine bahsi geçen bu cihazlar gerçek fonksiyonlarını eğer kayıp ederseler sonuç olarak insanlık açısından felaket olacaktır. 2015 senesinde düzenlemiş olan Chaos Communcication konferansında da yine bahsi geçen bu tehlikeli uzun incelendi. Sonuç ise yapılmakta olan çeşitli simülasyonlara göre de haberleşme uydularının, hava durumunu gözlem uydularının tam anlamıyla devre dışı olabilmeleri ve dünya üstünde total kaos oluşmasına da neden olabilmekteler. Yine bütün haberleşmeyi de birbirine bağlamakta olan yaklaşık 60 şebekenin uzay içerisinde dolaştığını hesap edersek bunlardan biri veya bir kaçının düşmesi de küresel bir felaket oluşturabilmektedir.

Bu yazı toplam 867 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT