1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Hakem millettir, sandıktan korkulmaz…
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Hakem millettir, sandıktan korkulmaz…

A+A-
Öteden beri, 15 seçimdir genel ve yerel seçimleri sürekli kazanan AK Parti’ye yönelik ,”Sandık her şey değildir” diyenlerin son yerel seçimlerde büyük kentleri kazanmasıyla birlikte sandığa olan bakışın değişmeye başlaması muhalefetin demokrasi anlayışı açısından önemli bir gelişmeydi.
Özellikle İstanbul seçimlerini YSK’ nın ilk açıklamasıyla kazandıklarını öğrenmeleri sandık konusuna bakışlarının değişmeye başladığı izlenimi veriyordu.
Özellikle seçimlerde önemli kanunsuzluk ve usulsüzlüklerin yapıldığı gerekçesiyle AK Parti ve MHP tarafından yapılan itirazlar sürecinde Millet İttifakı’nı oluşturanların söylemleri sandık konusunda beli bir noktaya geldiklerinin göstergesi olmuştu.
Ne ki, YSK’ nın İstanbul Seçimlerinin yineleneceği kararının ardından muhalefet liderinin ülkede ne hukuk ne de demokrasi olmadığını söyleyerek, YSK’ nın da 7 üyesini ‘Çete’ olmakla suçlaması aslında sandık, demokrasi ve hukuk adına bir milim yol alınmadığının göstergesi oldu.
 
* * *
 
Karara gerekçe olarak "Bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması" gösterildi.
YSK ayrıca kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmeleri yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası da YSK kararıyla iptal edildi.
 
Cumhur İttifakı'nın AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali İstanbul seçimlerinin yineleneceği kararını Yıldırım, "İstanbul için hayırlı uğurlu olsun" diyerek sükûnetle karşıladı. 
Başkan Erdoğan yineleme kararını "İstanbul seçimlerinin üzerindeki gölgenin kalkmasını sağlayacak bu kararı, demokrasimizi güçlendirecek önemli bir adım olarak görüyoruz.” dedi.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli de YSK' nın kararının saygıyla karşılandıklarını, ülkenin yararına olduğu ve her türlü tartışmaya son vermesinin memnuniyet verici bulunduğu belirtti.
Kılıçdaroğlu ise YSK’ nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için seçimi yineleme kararını, ‘kumpas’ olarak tanımladı ve 7 YSK üyesini ‘Çete’ olmakla suçladı.
İmamoğlu ise hem 16 Milyon İstanbullunun kendisini sevdiğini gördüklerini ama nedense yeni bir seçimden de hoşnut olmadıklarını belirtti.
Yani her kes demokrasiyi, seçimi, sandığı kendi açısından değerlendirdi.
 
* * *
 
Evet, demokrasilerde sandık kuşkusuz her şey değildir.
Ama sandıksız da demokrasinin olamayacağı açıktır.
Millet iradesinin yansıdığı alan sandıklardır.
Doğru, dürüst yapımlaş ve şaibesiz sandık sonuçlarına her kesin katlanması bir demokratik bir olgunluktur ve bu bir demokrasi kültürüdür.
Demokrasilerde asıl olanın yönetimlerin sandık ile el değiştirmesidir.
Ama dürüstçe yapılan seçimlerle.
Bu Millet 1946 seçimlerinin nasıl yapıldığını unutmuş değildir.
Geçmiş yerel seçimlerde de İlçe Seçim Kurulu Başkan ve Üyelerinin karıştığı kanunsuz ve usulsüzlüklere yönelik YSK kararı ortaya çıktı.
Seçimin yenilenmesinden, bu kez kılı kırk yararak doğru-dürüst bir seçim ile ortaya çıkacak sonuca saygı gösterilmesinden daha doğal ne olabilir?
Hakem Millettir
Sandıktan korkulmaz…
Bu yazı toplam 490 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT