1. HABERLER

  2. Hafta Hafta Hamilelik (40 hafta Resimli)
Hafta Hafta Hamilelik (40 hafta Resimli)

Hafta Hafta Hamilelik (40 hafta Resimli)

Hafta hafta hamilelik ile ilgili merak edilenlere tek sayfadan kısa kısa bilgiler edinebilirsiniz

A+A-

Hafta hafta hamilelik - Doğmamış bebek rahimde yaklaşık 38 hafta geçirir, ancak ortalama gebelik süresi (gebelik) 40 hafta olarak sayılır. Bunun nedeni, hamileliğin, genellikle iki hafta sonra ortaya çıkan gebe kalma tarihi değil, kadının son döneminin ilk gününden sayılmasıdır.

Gebelik üç döneme ayrılmıştır:

Birinci üç aylık dönem - 12 hafta anlayışı
İkinci üç aylık dönem - 12 ila 24 hafta
Üçüncü üç aylık dönem - 24 ila 40 hafta.

NOT: Gebe kalma anı, kadının yumurtasının (yumurta) erkeğin spermi tarafından döllenmesidir. Cinsiyet ve kalıtsal özelliklere o anda karar verilir.

Gebelik, annenin son adet döneminin ilk gününden itibaren 40 hafta olarak sayılır. Tahmini doğum tarihi yalnızca size rehberlik etmektir. Bebekler hazır olduklarında gelirler ve sabırlı olmanız gerekir.
Gebeliğin anında bebeğin cinsiyeti ve kalıtsal özelliklerine karar verilir.

Hafta Hafta Hamilelik: (1. hafta)

Bu ilk hafta aslında sizin adet döneminizdir. Bebeğinizin Beklenen doğum tarihini son adet döneminin ilk gününden itibaren hesaplandığından, bu hafta bebeğiniz henüz oluşmamış olsa bile, 40 haftalık hamileliğinizin bir parçası olarak sayılır.

Hafta Hafta Hamilelik (40 hafta Resimli)

Hafta Hafta Gebelik (2. hafta)

Yumurtanızın sperm tarafından döllenmesi bu hafta sonuna kadar gerçekleşecek.

Hafta Hafta Hamilelik (40 hafta Resimli)

Hafta Hafta Gebelik (3. hafta)

Gebelikten otuz saat sonra, hücre ikiye ayrılır. Üç gün sonra, hücre (zigot) 16 hücreye bölünmüştür. İki gün sonra, zigot fallop tüpünden uterusa (rahim) göç etti. Gebelikten yedi gün sonra, zigot kendini dolgun uterin zarına (endometrium) yakar. Zigot şimdi bir blastosist olarak bilinir.

Hafta Hafta Hamilelik (40 hafta Resimli)

Hafta Hafta Gebelik (4. hafta)

Gelişmekte olan bebek, bir pirinç tanesinden daha incedir. Hızla bölünen hücreler, sindirim sistemi de dahil olmak üzere çeşitli vücut sistemlerini oluşturma sürecindedir.

Hafta Hafta Gebelik (5. hafta)

Gelişen nöral tüp nihayetinde merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) haline gelecektir.

Hafta Hafta Hamilelik (40 hafta Resimli)

Hafta Hafta Gebelik (6. hafta)

Bebek şimdi bir embriyo olarak bilinir. Yaklaşık 3 mm uzunluğundadır. Bu aşamada, annenin adet dönemine girmesini önleyen özel hormonlar salgılıyor.

 

Hafta Hafta Gebelik (7. hafta)

Kalp atıyor. Embriyo plasenta ve amniyotik kesesini geliştirmiştir. Plasenta annenin kan dolaşımından oksijen ve besinlere erişmek için uterus duvarına giriyor.

Hafta Hafta Hamilelik (40 hafta Resimli)

Hafta Hafta Gebelik (8. Hafta)

Embriyo şimdi yaklaşık 1.3 cm uzunluğundadır. Hızla büyüyen omurilik kuyruğu gibi görünüyor. Kafa orantısız şekilde büyük.

9.jpg

Hafta Hafta Gebelik (9. Hafta)

Gözler, ağız ve dil oluşuyor. Küçük kaslar, embriyonun hareket etmeye başlamasına izin verir. Kan hücreleri, embriyonun karaciğeri tarafından yapılır.

Hafta Hafta Hamilelik (40 hafta Resimli)

Hafta Hafta Gebelik (10. Hafta)

Embriyo şimdi fetüs olarak bilinir ve yaklaşık 2,5 cm uzunluğundadır. Tüm vücut organları oluşur. Daha önce nubs ya da kürekler gibi görünen el ve ayaklar şimdi parmak ve ayak parmaklarını değiştiriyor. Beyin aktif ve beyin dalgalarına sahip.

11.jpg

Hafta Hafta Gebelik (11. hafta)

Dişler diş etlerinde tomurcuklanıyor. Minik kalp daha da gelişiyor.

 

Hafta Hafta Gebelik (12. hafta)

Parmaklar ve ayak parmakları fark edilebilir, ancak yine de cilt ağlarıyla birbirine yapışmış. İlk trimester kombine tarama testi (anne kanı testi + bebeğin ultrasonu) bu süre zarfında yapılabilir. Bu test, trizomi 18 (Edward sendromu) ve trizomi 21 (Down sendromu) olup olmadığını kontrol eder.

12.jpg

Hafta Hafta Gebelik (13. hafta)

Cenin oldukça kuvvetli bir şekilde yüzebilir. Şimdi uzunluğu 7 cm'den fazla.

13.jpg

Hafta Hafta Gebelik (14. hafta)

Göz kapakları tam gelişmiş gözlerin üzerinde kaynaştırılır. Bebek artık ses tellerine sahip olduğu için sessizce ağlayabilir. Baş parmağını emmeye bile başlayabilir. Parmaklar ve ayak parmakları büyüyen tırnaklardır.

14.jpg

Hafta Hafta Gebelik (16. Hafta)

Fetüsün uzunluğu yaklaşık 14 cm'dir. Kirpikler ve kaşlar belirdi ve dilinin tadı vardı. İlk trimester testi yapılmazsa, ikinci trimester maternal serum taraması bu saatte sunulacaktır (bkz. 12. hafta).

14.jpg

Hafta Hafta Gebelik (17- 18-19. Hafta)

Bir ultrason sunulacak. Bu fetal morfoloji taraması yapısal anormallikleri, plasenta pozisyonunu ve çoğul gebelikleri kontrol etmektir. İlginç bir şekilde, fetüste hıçkırık sık sık gözlenebilir.

15.jpg

Hafta Hafta Gebelik (20-21-22-23 hafta)

Fetüsün uzunluğu yaklaşık 21 cm'dir. Kulaklar tamamen çalışıyor ve dış dünyadan gelen sesleri duyabiliyor. Parmak uçlarında parmak izleri var. Cinsel organlar artık bir ultrason taraması ile ayırt edilebilir.

20.jpg

Hafta Hafta Gebelik (24-25-26-27 hafta)

Fetüsün uzunluğu yaklaşık 33 cm'dir. Kaynaşmış göz kapakları şimdi bebeğin gözlerini açıp kapatmasını sağlayan üst ve alt kapaklara ayrılmıştır. Cilt ince tüylerle kaplıdır (lanugo) ve bir mumsu sekresyonu (vernix) ile korunur. Bebek ciğerleriyle nefes alıp verir.

21.jpg

Hafta Hafta Gebelik (28. hafta)

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 1 kg (1,000 g) veya 2 lb 2 oz (iki kilo, iki ons) ağırlığında ve taçtan sağa doğru yaklaşık 25 cm (10 inç) ölçmektedir. Tepeden tırnağa uzunluğu yaklaşık 37 cm'dir. Büyüyen vücut büyük kafaya takıldı ve bebek artık daha fazla gözüküyor.

22.jpg

Hafta Hafta Gebelik (32. hafta)

Bebek zamanının çoğunu uykuda geçirir. Hareketleri güçlü ve koordine. Muhtemelen doğum için hazırlıkta şimdiye kadar 'baş aşağı' konumunu üstlenmiştir.

32.jpg

Hafta Hafta Gebelik (36. Hafta)

Bebek yaklaşık 46 cm uzunluğundadır. Muhtemelen başını annesinin leğen kemiğine yerleştirdi, doğum için hazır. Eğer şimdi doğmuşsa, hayatta kalma şansı mükemmel. Akciğer gelişimi önümüzdeki birkaç haftada hızlıdır.

39.jpg

Hafta Hafta Gebelik (40. hafta)

Bebeğin uzunluğu yaklaşık 51 cm'dir ve doğmaya hazırdır. Tam olarak emeğin başlangıcına neden olan şey bilinmiyor. Büyük olasılıkla anne ile bebek arasındaki fiziksel, hormonal ve duygusal faktörlerin bir birleşimidir.

40.jpg

HABERE YORUM KAT