1. YAZARLAR

  2. Yusuf Saray

  3. Güç Sarhoşu Suudilere Şok
Yusuf Saray

Yusuf Saray

Güç Sarhoşu Suudilere Şok

A+A-

Kral Selman dönemiyle Suudi Arabistan’da hayal bile edemedikleri değişikler yaşanmıştı. Selman döneminin en belirgin özelliği kadrosunun deneyimsiz, genç ve sorumsuz bir kadronun yönetimde söz sahibi makamlara ulaşması oldu.

Suudi yönetiminde söz sahibi olan bu yetersiz kadrolar kendi coğrafyalarında ve dünyada ki gelişmeleri düzgün yorumlayamadıkları için hesapsız bir hayalin içine kaosa sürüklediler ülkelerini.

 Arap baharının serin rüzgârları eserken ülke kapasitelerini aşan askeri güç gösterileri ve fütursuz dış politika anlayışları Suudi Arabistan’da uzunca bir süredir tartışma konusu olmuştu.

Hesapsız çıkılan yemen savaşı başarısız olunca hemülkesi içinde hem de dış medyada haberlerinde devlet yönetiminin saygınlığını yitirmesine sebep oldu.

Milyon dolarları bulan askeri yatırımları ile yaklaşık 200 bine yaklaşmış Suudi Arabistan ordusunun sayıları 30 bin bile olmayan Husilere karşı bozguna uğramaları ülkenin savunma sanayisine olan güveni de zedelemiş oldu.

Suudiler ekonomik güçlerinden büyük bir kısmını temin ettiği petrol tesislerine Suudi tarihinde görülmemiş bir saldırıyla karışı karşıya kalmıştır.

Sözü geçen tesisin Suudi petrol üretiminin yarısını ürettiği biliniyor. Askeri başarısızlıklardan cesaret alındığı düşünülen saldırıların faili/failleri bilinmiyor.

 

Bu yazı toplam 493 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT