1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Google'den Türkiye’ye sert mektup! Düzeltilmezse android cihazlara lisans yok!
Google'den Türkiye’ye sert mektup! Düzeltilmezse android cihazlara lisans yok!

Google'den Türkiye’ye sert mektup! Düzeltilmezse android cihazlara lisans yok!

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru google, Rekabet Kurulu'nun kendilerine kestiği ceza nedeniyle Türkiye’deki iş ortaklarına mektup gönderdi. Gönderilen mektupta durumun düzeltilmesini isteyen google düzeltilmediği takdirde Türkiye’ye lisans sağlamayacağını aktardı.

A+A-

Rekabet Kurumu 7 Aralık’ta 'haksız rekabete yol açtığı' gerekçesiyle google ceza kesmiştir. Kesilen cezanın ardından Google, Türkiye’de faaliyetlerini yürüten iş ortaklarına mektup yazdığı ortaya çıktı.

Habertürk'ten Bülent Aydemir'in bugün yayınladığı haberde mektubun detaylarını anlattı.

Aydemir, Google'ın mektupta bu durumun düzeltilmemesi istediğini düzeltilmediği takdirde Türkiye'de piyasaya sürülecek android telefonlara kendi programlarını kullanabilmeleri için lisans vermeyeceği iddia etti.

GOOGLE’DEN TÜRKİYE'YE GÖNDERİLEN MEKTUBUN İÇERİĞİ ŞU ŞEKİLDE;

Cezanın ardıdan  Google harekete geçerek, Türkiye'deki iş ortaklarına, telefon üretici firmalarına ve akıllı telefon satışı yapan GSM operatörlerine mektup gönderdi. Google, 12 Aralık itibariyle Türkiye'de satışı yapılan android işletimli sistemli cihazlarda kendilerine ait programların lisansını iptal ettiğini, bu tarihten sonra piyasaya girecek android cihazlara Google programları için lisans verilmeyeceğini, uygulamaların yeni sürümlerinin kullanılamayacağını aktardı.

Ayrıca, bundan böyle Google Search, Google Play, YouTube, Gmail ve diğer Google uygulamalarının Türkiye'de satılan android telefonlarda kullanılamayacağı belirtildi.

Ticaret Bakanlığı ve Rekabet kurumuna baskı yapılmasını istedi

Google, müşterilerine yazdığı mektupta, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Rekabet Kurumu Başkanı Bilal Küle'nin iletişim bilgilerini paylaşarak, kararın geri alınması ya da düzeltilmesi için bu kurumlar nezdinde telefon/maille baskı yapılmasını istedi.

Aksi durumda üretici veya satıcı firmalar büyük sıkıntı yaşayacak. Google, Türkiye piyasasından kesin olarak çıkma kararı da alabilir. Uygulamaların android telefonlarda kullanılmasına izin verilmezse, Türkiye'deki GSM firmaları mobil servis abonelerinde büyük gelir kaybı da yaşayabilir.

Uzmanlar uyardı: Karmaşaya yol açabilir:

Google'ın bu kararı cep telefonu sektöründe bomba etkisi yarattı. Türkiye'de her yıl 10-11 milyon cep telefonu satılıyor ve bu telefonların yüzde 90'ını android'ler oluşturuyor.

Uzmanlar, karar geri alınmazsa cep telefonu satışlarını etkileyeceği gibi androidlerdeki uygulamaları da kilitleyip karmaşaya yol açacağını söyledi. Sıkıntı aşılamazsa artık Türkiye'de satılan android cihazlarda Google servisleri önyüklü olmayacak.

 

HABERE YORUM KAT