1. YAZARLAR

  2. Yusuf Saray

  3. Gmail Hesabınızın Güvenlik Seviyesini Yükseltin
Yusuf Saray

Yusuf Saray

Gmail Hesabınızın Güvenlik Seviyesini Yükseltin

A+A-

Günümüzde insanlara mail bazında hizmet sunan birçok mail sunucusu bulunmaktadır. Yine bu mail sunucuları sayesinde mesajlaşmalarımızı çok rahat yapabiliyor ve herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Ancak her kullanıcı için bu geçerli değil. Bazı mail sunucularında tespit edilen açıklar nedeniyle kullanıcılara karşı yapılan saldırılar sonucunda oldukça önemli sonuçlar elde edilebilmektedir.

Hatta son günlerde haber sitelerine dahi konu olan bir husustur bu. Hal böyle olunca kullanıcılar da kullanmış oldukları mail sunucularını sorgular hale geldiler. Bazı kullanıcılar yandex, Hotmail kullanıyorken yine bazıları gmail ve diğer sunucuları kullanabilmektedir. Bizlere çözüm sunan birçok mail sunucusu var ve bu sunucuları kesinlikle bizlere sunabildikleri güvenlik çözümlerine göre tercih etmeliyiz.

Gmail’de İki Adımlı Doğrulama Sistemi

Gmail ise güvenlik bazında kullanıcılarına en profesyonel çözümleri sunan sunucular arasında yer almaktadır. Özellikle de bizlere takdim etmiş olduğu profesyonel güvenlik modelleri ile de adından sıkça söz ettirmektedir. Gmail’de iki adımlı doğrulama sistemini devreye sokarak güvenliğinizi üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için gmail güvenlik paneline giriş yapın. Bundan sonra karşınıza “iki adımlı doğrulama” metni çıkar. Bu metnin hemen yan kısmında “düzenle” butonuna basın.

Sonrasında kurulum aşamalarına geçebilirsiniz. Kurulum aşamalarında sizden telefonlar eklemenizi isteyecektir ve güvendiğiniz telefon numaralarını ekleyebilirsiniz. İlk eklediğinizde telefonlara kod gönderecektir ve bu kodları onayladıktan sonra da “Bu sisteme güvenilebilir mi?”sorusunu sizlere soracaktır ve cevap olarak evet deyin. Son olarak “onayla” diyerek işimizi bitiriyoruz.

İki Adımlı Doğrulama İçin Telefon Kaybedilirse

Güvenlik işlemimizi bitirdikten sonra sıra geldik ikinci aşamaya. Telefonunuzu kaybettiğinizde tahmin edeceğiniz üzere bu sistemi kullanamıyoruz ve kilitleniyoruz. Ancak Gmail bunu da düşünmüş. Bu gibi durumlar için bizlere yedek kodlar sunuyor.

Yedek kodlar olarak bizlere 10 adet kod veriyor. Bu kodları bilgisayarınızda veya daha farklı yerlerde saklamalısınız. Eğer zor durumda kalırsanız telefonunuzu kaybederseniz bu kodlar ile hesabınızı kurtarabiliyorsunuz. Fakat yedek kodları da kaybederseniz artık bu durumda Gmail dahi bizlere bir çözüm sunamıyor.

 

Bu yazı toplam 1036 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT