1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Geçmişte Ağır Sanayi Hamlesini neden gerçekleştiremedik? (1)
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Geçmişte Ağır Sanayi Hamlesini neden gerçekleştiremedik? (1)

A+A-

Korona salgını nedeniyle çoğumuzun eve kapanması kimileri için sıkıcı olsa da kimilerimiz için uzun süredir yapmak isteyip de yapamadıklarımızı ele alma fırsatı da doğurdu.

Kendi payıma uzun süredir elime almadığım bağlamam ile biraz hem-hal olma şansı buldum.

Gençliğimde okuduğum ama yeniden okuma gereksinimi duyduğum ve elimde bulunan Tolstoy’un ‘Savaş ve Barışı’nı, Fakir Baykurt’un ‘Yılanların Öcü’nü yeniden okudum.

Bülent Arınç’ın Bursa’da imzalayarak verdiği ‘Küçük Erbakan’ını, Necmettin Erbakan’ın ‘Davam’ını, ABD’de görev yapan Prof. Dr. Selçuk Şirin’in ‘Yetişin Çocuklar’ını, yine Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın ‘Bir hayat nasıl Yaşanır’ını ve Sebahattin Ali’nin ‘İçimizdeki Şeytan’ını okuma şansı buldum ayrıca.

Bülent Arınç’ın ‘Küçük Erbakan’ının ardından okuduğum ‘Davam’ birbiriyle ilintisi nedeniyle de doğrusu en etkilendiğim kitap oldu.

* * *

Türkiye, geçmişte terörle mücadelede ve Kıbrıs Barış Harekâtındaambargo nedeniyle bir takım yedek parça sorunları yaşadı.

Ne ki, son süreçte Türkiye kendi silah ve mühimmatının neredeyse yüzde 80’nini yerli ve Milli olarak üreterek terörle mücadelede ve düşmanlarına karşı bir üstünlük sağlayabildi.

Olmaz denilenleri kısa sürede yerli kaynaklarla yapabilme becerisi gösterdi Türkiye

Son olarak da İHA ve SİHA’lardan sonra çok kısa bir sürede solunum cihazı üreterek Türk ve dünya insanlığının hizmetine sunma becerisini gösterebildi.

 

Geçmişte başlatılmak istenen Ağır Sanayi Hamlelerinin neden sekteye uğradığını, kimler tarafından uğratıldığını, bu gün nasıl bir durumda olduğumuzun irdelenmesi gerekiyor hiç kuşkusuz.

* * *

Milli Görüş Hareketi’nin kurucu lideri ve Türk siyasetinin "Hocası" merhum başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın ‘Davam’ını okurken Türkiye’deAğır Sanayi Hamlesinin geçmişte nasıl başlatılmak istendiğini ve kimlerin, neden nasıl karşı çıktığını ve engellendiğini çok açık olarak gördüm.

İslam Birliği idealini savunan Erbakan’ın, kendi deyimiyle "Şeftaliden başka bir şey üretemeyiz görüşünü savunanlara inat" Türkiye'de Ağır Sanayi hamlesi başlattığını, TOOB ve siyaset sahnesinde ne yapmak için çabaladığını da…

Zekâmı ölçmeye makine dayanmaz’diyen, liseden birincilikle mezun olup sınavsız istediği Üniversiteye girme hakkı varken, kendi isteği ile Üniversite sınavlarına girip yine 1. olarak İTÜ’ye 2. Sınıftan başlatılan merhum Necmettin Erbakan’ın İTÜ’yü 4 üzerinden 3.96 not ortalamasıyla birinci bitirip, daha sonra yüksek lisanstaki yeterlilik tezinde elde ettiği başarıyla da okulu tarafından Almanya’daki Aachen Teknik Üniversite’sinegönderilmesiyle başlıyor sanayi ve siyaset öyküsü Erbakan’ın.

Alman Ekonomi Bakanlığı’nın, Ruhr sahasındaki fabrikalarında araştırma yapmak üzere kurulan ekibin içerisinde yer alan Erbakan, 15 gün boyunca Ruhr sahasındaki ağır sanayi fabrikalarını gezer. Savaştan yeni çıkan Almanya’daki gelişmeleri yerinde takip eden Erbakan’ın ilerleyen yıllarda sıkça dile getireceği ‘ağır sanayi hamlesi’ fikri de kafasında tam olarak o günlerde oturur.

Türkiye’ye döndükten sonra Türkiye’nin ilk milli Sanayi örneği olan, Gümüş Motor Fabrikasını, memleketini ve milletini seven 200 ortakla 1956 yılında kurarak çalışmalara başlar.

Zorluklar da kuruluş ile birlikte başlar…

Gümüş Motor Fabrikası kurulurken, ülkede önemli olaylar yaşanır.

Fabrikanın kurulmaya başlamasının ardından ülkede 2 büyük kur ayarlaması olur.

2,80 kuruş olan ABD doları 9,20 kuruşa yükselir ve 6 milyon liraya kurulması tasarlanan fabrikanın maliyeti 25 milyon liraya çıkar.

Yarın sürdüreceğiz…

 

Bu yazı toplam 104 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT