1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Dirilişten kurtuluşa bir duruş…
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Dirilişten kurtuluşa bir duruş…

A+A-

Çanakkale Savaşları, yüzyılımızın en büyük ve en önemli savaşlarından birisi hiç kuşkusuz…

Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen düşman devletler, gemileriyle Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul’u almak istiyorlardı.

Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuştur.  

Millet olma bilincinin tohumlarının atılarak, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasına zemin hazırlayan önemli bir süreçtir Çanakkale savaşları…

Dirilişten kurtuluşa uzanan uzun bir davanın adı yani…
Çanakkale Savaşı, ordumuzu zafere taşıyan Mustafa Kemal gerçeğini ortaya çıkarmış, milletimiz, 400 bin evladını bu savaşta şehit vermiştir.
Çanakkale Zaferi’nin, özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatıdır aynı zamanda.

İdlib’te ne işimiz var’ diyenlere de sarsıcı bir yanıttır Çanakkale

* * *

Yaklaşık 400.000 kahraman askerimizin şehit olduğu Türk'ün gücünü altın harflerle tarihe yazdıran Çanakkale Zaferi'nin bu ay 105. yılını kutlayacağız.

1915 ve 1916 yılları arasında süren Çanakkale Savaşı'nın önemi ve anlamı üzerinde bu ay içinde de aynı duyarlılıkla durarak, Gazi M. Kemal’in sözlerini içselleştirip, günümüze ışık tutmasını sağlamalıyız.   

“Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlen­meden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.

Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muhare­belerini kazandıran bu yüksek ruhtur” diyen M. Kemal Atatürk’ün bu sözlerine, “Türkler, Çanakkale'yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir” diyen Churchill’in yaklaşımını anlamalıyız.

“Avrupa'da hiçbir asker yoktur ki, bu ifadenin altını çiziyorum, Türklerle mukayese edilebilsin. Almanların müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Gelibolu'yu zikretmek isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük zayiata uğrayan kıtalar, Türk olmasalardı yerlerinde kalamaz ve derhal değiştirilirlerdi. Hâlbuki Türkler, bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar” diyen General Tawshend’in gerçeği nasıl dile getirdiğini de görmeliyiz.

* * *

Suriye’de operasyonlara gölge düşürmeye çalışanların yaptığı algı operasyonunda sürekli "Suriye'de, İdlib'de ne işimiz var" diyenlere en iyi yanıttır Çanakkale

1.Dünya savaşında tarihe altın harflerle kazıdığımız Çanakkale Zaferi'nde idlib'den de gelip Gelibolu Yarımadası'nda yatan 121 İdlibli şehit de bulunuyor bu gün Çanakkale şehitliğinde Mehmetçikle omuz omuza…

Düşmana geçit vermemek için yaklaşık bin 500 kilometre mesafeden gelip şehit düşen Suriyelilerin anısı, Çanakkale şehitliğindeki kitabelerde yaşıyor.

Gelibolu Yarımadası'nda kanları ile "Çanakkale geçilmez" yazan kahramanların 121'inin İdlibli olduğu gerçeğini bilmeliyiz.

Çanakkale Zaferi’nin 105. yıldönümünde, ölümleriyle bile yıllar ötesine ders olmayı başarmış Çanakkale şehitlerimizi rahmet, minnetle yâd ediyor, M. Kemal Atatürk ve bu güne dek vermiş olduğumuz tüm aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve şükranla anıyor, yüce Allah'tan rahmet diliyoruz.

Bu yazı toplam 249 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT