1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Bir Hak ve Özgürlük Mücahit’i; Aliya Izzetbegoviç
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Bir Hak ve Özgürlük Mücahit’i; Aliya Izzetbegoviç

A+A-

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin her Ramazan ayında Balkanlar'da geleneksel olarak gerçekleştirdiği iftar programları kapsamında geçtiğimiz hafta Bosna Hersek’te bulunduk.

Önce Mostar’da yüzlerce kişiyle iftar daha sonra Sarajevo’da sahur yaptık.

Tarihi Mostar Köprüsü yanındaki Yunus Emre Enstitüsü’nde düzenlenen iftarda yüzlerce Müslümanla birlikte iftarda bulunmanın hazzını yaşarken, Srebrenitsa’da yapılan katliam dâhil olmak üzere Mostar ve genel olarak tüm Bosna'da yapılan soy ve inanç karşıtı yapılmış en vahşi katliamlara lanet okuduk.

Daha yakın bir tarihti, 1992-95 arasında, Bosna katliamı olarak da anılan katliamda, 8 binden fazla Müslüman Bosnalı kadın, çocuk, yaşlı, genç, erkek demeden Sırplar tarafından hunharca öldürülmüştü.

Srebrenitsa Katliamı ise 11 Temmuz 1995 günü yapılmıştı.

Avrupa'nın göbeğinde gerçekleşen katliamın boyutlarını ve vahşetin izlerini hala yaşayanların ve tanık olanların yüzlerinde okunduğuna tanık olduk.

Srebrenitsa Katliamı Bosna'da soy ve inanç karşıtı yapılmış en vahşi katliamlardan biriydi.

Bosna katliamı olarak da anılan katliamda, 8 binden fazla Müslüman Bosnalı kadın, çocuk, yaşlı, genç, erkek demeden Sırplar tarafından hunharca öldürülmüştü.

 

* * *

 

Bölgede Sırplaştırma projesine karşı, Bosna’nın yetiştirdiği Bilge Kral, gerçek bir Müslüman direnişçi, özgürlük ve hak kavgasının bir sembolü olan Aliya İzzettinbegoviç’in öncülüğünde verilen mücadeleyle bu gün Bosna Hersek’te ezanlar yeniden okunmakta, insanlar inançlarını yaşamakta.

2003’te ölümünden önce vasiyetinde Başkan Erdoğan ve Türkiye için; ‘Bosna Hersek’in geleceğini size emanet ediyorum’ diyen Aliya Izzetbegoviç, 4 yıl süren bu vahşi savaşta halkının liderliğini büyük bir cesaretle, azimle yürüttü.

Saraybosna bombalanırken burayı terk etmedi…

Askerleri ile beraber siperde bulundu, sığınaklarda yaşadı.

Ordunun başında cephede mücadele etti.

Bir taraftan da barışın mücadelesini vererek diplomatik ilişkileri yürüttü.

1995 yılında Amerika’da imzaladığı Dayton Antlaşması ile ülkesinin yaşadığı vahşi işgali sonlandırdı.

Bosna halkı yaklaşık 200 bin şehidin ardından özgürlüğüne böylece kavuştu.

Dayton antlaşmasına göre Bosna Hersek’te yapılan seçimlerde Aliya Izzetbegoviç ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi.

Izzetbegoviç 1998 yılına kadar cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü.

2003 yılında kurtuluşuna önayak olduğu topraklarda son nefesini verdi.

 

* * *

Saraybosna’daki şehitlikte yatan Izzetbegoviç’in mezarında kendi isteği ile ‘Cumhurbaşkanı’ sıfatının yazılmamış olduğuna tanık olduk.

Aliya Izzetbegoviçİslam Deklarasyonu adlı kitabı dolayısıyla yargılandığı Saraybosna İslamcılık Davası’nda (1983) kendisini yargılayan Sosyalist Yugoslavya Cumhuriyeti’nin yargıçlarına şu sözlerle karşılık vermişti;

Ben bir Müslümanım ve öyle kalacağım. Kendimi dünyadaki İslam davasının bir neferi olarak telakki ediyorum ve son günüme kadar da böyle hissedeceğim. Çünkü İslam, benim için güzel ve asil olan her şeyin diğer adı; dünyadaki Müslüman halklar için daha iyi bir gelecek vaadinin ya da umudunun, onlar için onurlu ve özgür bir hayatın, kısacası benim inancıma göre uğrunda yaşamaya değer olan her şeyin diğer adıdır"… 
Bosna-Hersek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aliya Izzetbegoviç çok büyük askeri güce ve olanağa sahip olan Sırplarla, her türlü askeri güçten yoksun ve hiçbir dış desteğe sahip olmayan Bosna-Hersek halkını özgürlüğe kavuşturan bir büyük bilge olarak kalplerde bu gün.

Tarım ve sanayiden yoksun ama alt yapısını tamamlamış küçük temiz ve boyalı kentleriyle Saraybosna bu gün önemli bir turizm merkezi olma yolunda ilerlemekte.

Bursa Büyükşehir dâhil Türkiye’deki diğer belediyelerin, TİKA’nın, işadamlarının özel ilgisi ve Bosna halkının çabalarıyla Bosna Hersek geleceğe bu gün daha bir emin adımlarla yol alıyor.

 

+++++++++++++++++++

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Bu yazı toplam 555 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT