1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Başkan İmamoğlu’ndan akıllara ziyan bir skandal!
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Başkan İmamoğlu’ndan akıllara ziyan bir skandal!

A+A-

CHP’li Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 23 Nisan'ı evde geçirmek zorunda olan çocuklar için 100 bin tane hediye kolisi hazırlamış ve İBB’ye başvuran ve evlerinde internet erişimi bulunmayan çocuklara dağıtmış.

Kolilerin içerisinde çocuklar için hikâye kitabı, eğitici oyunlar olduğu söyleniliyor.

Üst yaş grubu çocuklar için ise okuma kitabı, çocuk dergisi, boya kalemleri ve zekâ oyunları olduğu belirtiliyor.

Yardım kolisi başvurusu yapan ailelerin çocuklarına bu koliler veriliyor.

Buraya kadar sorun yok, tamam…

Ama kitapçıkta “Din ve Vicdan Özgürlüğü” başlıklı bölümde resmedilen din adamları arasında imam, papaz, hahamın yanında Alevi dedesinin de yer alması ‘Aleviliğin farklı bir din olarak gösterilmesi’ değil midir?

Başta Aleviler soruyor; ‘Böyle bir şeyi kim, neden yapar?

İmamoğlu şaşırma,

Mezhepçilik yapma!..’ diyor.

 

* * *

1-006.jpg

Kitapçıkta tepki çeken bir diğer bölüm ise “Demokrasi için Sandık şarttır ama yeterli değildir” başlıklı bölüm.

Bu bölümde çocuklara “Yöneticilerin seçimle belirlenmesi demokrasinin olmazsa olmaz koşuludur. Ancak demokrasi sadece sandıktan ibaret değildir” mesajı veriliyor.

Yine kitapçıkta “Başkan şaşırma sabrımızı taşırma” şeklinde sloganlar atan bir grip eylemcinin resmedilmesi dikkat çekiyor.

Ama burada da çizilen resimlerde camlarda darağaçları siluetlerinin bulunması ne anlama geliyor?

EBA programında çocuklara Adnan Menderes’in idamıyla ilgili program nasıl tepki çekip, bakanlıkça da onaylanmayıp, yayından kaldırılmışsa bunun da toplatılması ve yasal yönden hesap sorulması gerekmez mi?

EBA programındaki Andan Menderes bölümü için memleketi ayağa kaldıranların bu gün benzer bir şey yapmaları ve tepkiler karşısında sus-pus kalmaları ne anlama geliyor?

 

* * *

 

“Cumhuriyet ve Demokrasi” adlı kitapçık Ekrem İmamoğlu’nun, Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde bastırdığı kitapçığın 2017 yılında okullarda dağıtılacakken İstanbul Valiliği’nin yaptığı incelemeyle kitapçığın dağıtımın durdurulmasına karar verildiği öğreniliyor. 

Peki, İlçe belediye Başkanı iken dağıtımı yapılamayan bu kitapçığın aynısı bu kez Büyükşehir Belediye Başkanı olunca nasıl dağıtılabiliyor?

 

* * *

Aleviliğin İslam’ın dışında ayrı bir din gibi gösterilmesini her kes şaşkınlıkla karşılarken, öncelikle de samimi Aleviler karşı çıkıyorlar hiç kuşkusuz böyle bir ayırıma.

Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, “Anadolu İslam’ı yüzde 100 Ehlibeyt İslam’dır. Ayrı gösteremezsiniz. Kesinlikle doğru bulmuyorum. Önce ehlibeyte saygılı olsunlar” diyor.  

İlahiyatçı İhsan Şenocak, Aleviliğin ayrı bir din olarak gösterildiği propaganda kitabını çocuklara yollayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tepki göstererek, Alevi vatandaşlara oyuna gelmemeleri çağrısında bulunuyor.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek; ‘Alevi vatandaşlarımız Müslümandır, Aleviliğin İslam dışı başka bir din olarak görülmesini kesinlikle kabul etmezler. Alevi de biziz, Sünni de biziz, hepimiz Türk milletiyiz…’ diyor. 

 

 

Hz. Ali’yi (r.a) Hz. Muhammed’den (B.A.V) nasıl koparırsın ey İmamoğlu?

Kimsin sen?

Öncelikle bilinmeli ki,  dört büyük din diye bir şey yoktur.

Dört büyük kitap vardır…

Peygamber efendimiz HZ. Muhammed Aleyhisselam (S.A.V) bilindiği üzere Müslümanlık, yani İSLAM'ı getirmiştir.

Hz. Muhammed’in (S.A.V) kitabı Kur’an’dır.

HZ. İsa’nın (A.S) kitabı İncil.

HZ. Musa’nın (A.S) kitabı Tevrat.

HZ. Davud’un (A.S) kitabı da Zebur’dur.

Aleviliğin kitabı hangisidir?

Kur’an değil midir?

Aleviliği Müslümanlığın dışında ayrı bir din gibi gösterme çabaları önce Alevi kardeşlerimiz tarafından reddedileceğine inanıyorum.

Bu yazı toplam 146 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT