1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başkan Erdoğan’dan Cumhurbaşkanlığı sisteminde revizyon sinyali! 40+1 gündemde
Başkan Erdoğan’dan Cumhurbaşkanlığı sisteminde revizyon sinyali! 40+1 gündemde

Başkan Erdoğan’dan Cumhurbaşkanlığı sisteminde revizyon sinyali! 40+1 gündemde

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 50’ den fazla oy alınmasına gerek olmayacağı yasal bir düzenlemenin sinyalini verdi.

A+A-

Recep Tayyip Erdoğan, “Bu durum anayasa değişikliği gerektiriyor. Meclis’ e ön hazırlığımızı getirebiliriz” dedi.

Faruk Çelik’ in öne sürdüğü formüle göre; Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 40’ ın üzerinde oy alan isim Cumhurbaşkanı seçilecek. Yani en az yüzde 50 artı 1 oy şartı aranmayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, 27. Dönem 3. Yasama Yılı’ nın açılış konuşmasından sonra resmi törenle TBMM Başkanı Mustafa Şentop uğurladı.

Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. Eski bakanlardan Faruk Çelik’ in öne sürdüğü Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘yüzde 50+1’ zorunluluğunun ortadan kaldırılmasına yönelik tartışmalara değinen Erdoğan, bu konu ile ilgili yaptığı çalışmayı Meclis’e sunacağını açıkladı.

Erdoğan, “Bu durum bir anayasa değişikliği gerektiriyor, bu nedenle konuşma yeri Meclis’ tir. Ön hazırlığımızı buraya taşıyabiliriz. İktidarıyla, muhalefetiyle el ele vererek bunu gerçekleştirebiliriz.” dedi.

HABERE YORUM KAT