1. HABERLER

  2. Antikapitalist Müslümanlar ne demek? Kapitalizm anlamı nedir?
Antikapitalist Müslümanlar ne demek? Kapitalizm anlamı nedir?

Antikapitalist Müslümanlar ne demek? Kapitalizm anlamı nedir?

Antikapitalizm ya da kapitalizm karşıtlığı, bugüne kadar genel veya özel bir isim almamışsa da, genellikle sosyalist ya da anarşist politik görüşlü insanların istediği düzen biçiminin bir parçasıdır. Antikapitalist Müslümanlar ne demek? kimlere Antikapita

A+A-

Antikapitalizmin düşünce biçiminde işletme ve fabrikaların ana kaynağı olarak görülen sermayeye karşı çıkılır ve patron olmadan bir iş bölümünün olması ve herkese emeği için daha adaletli ücret dağıtımı yapılması öngörülür. Ayrıca bu akım, başka ülkelerin sermayelerinin desteğini gören ülkelerde (kısaca serbest piyasa ekonomisi olan hemen hemen her ülkede) bağımsız ekonomi isteyen her insanın düşüncesi olan ilk akım anti-kapitalizmdir.

Antikapitalist Müslümanlar ne demek?

Kapitalizmle Mücadele Derneği, "Emeği, ekmeği, alın terini ve hakkı müdafaa etmek için" sloganı ile yola çıkan 2012 yılında kurulmuş bağımsız dernek, Müslüman oluşum.

Antikapitalist Müslümanlar Eylemleri

    2014 Ramazan ayında "lüks otellerde binlerce dolar harcanarak açılan iftarlara karşı" Taksim'de yer sofralarını kurdular.
    1 Mayıs 2014 - Fatih Camii avlusunda ölen işçiler için namaz kılındıkta sonra Taksim'e yürüyüşe geçmişlerdir. Yürüyüşe Polis gazla ve copla müdahale etti.[1]
    2013 Ramazan ayında yeryüzü sofraları etkinliğin başlatıldı.
    1 Mayıs 2013 - Fatih Camii'nde toplandıktan sonra Taksim'e yürüdüler.[2]

Antikapitalist Müslümanların Sloganları

    Mülk Allah'ındır.
    Allah Ekmek Özgürlük
    Namazda aynı safta, rızıkta ayrı safta olunmaz.
    Onlar bir zorbalıkla karşılaştıklarında, YEK VUCÛD olup yardımlaşırlar. (Şûrâ suresi:39)
    Biz ezilenleri yeryüzünde iktidar kılmak istiyoruz. (Kasas Suresi:5)

İftar yapmak isteyen Antikapitalist Müslümanlar'a gözaltı (2019 Ramazan)

Antikapitalist Müslümanlar olarak bilinen grup dün İstiklal Caddesi'nde Yeryüzü Sofrası adı altında iftar yapmak istedi. Polis izin vermeyince grubu gözaltına aldı.

Dün tüm Türkiye YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi kararını kilitlenmişken; Taksim İstiklal Caddesi'nde yine olaylar vardı.

İFTAR YAPMAK İSTEDİLER

İhsan Eliaçık liderliğinde hareket eden Antikapitalist Müslümanlar grubu İstiklal Caddesi'ne kurdukları ve Yeryüzü Sofrası adını verdikleri sofrada iftar yapmak istedi. Polis gruba izin vermedi ve gözaltı işlemi uyguladı. Başörtülü bir sivil polisin başörtülü bir eylemciyi gözaltına alması objektiflere yansıdı.

 

HABERE YORUM KAT