1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. AK Parti’nin Türkiye’deki ilk Belediye Başkanı kimdir? Bülent Hamdi Cingil...
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

AK Parti’nin Türkiye’deki ilk Belediye Başkanı kimdir? Bülent Hamdi Cingil...

A+A-

Yenişehir Belediye Başkanlarından iki isim yerel yönetim deneyimleri ile bu gün Bursa’da görev yapmaktalar.

Önceki dönem Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın vekili olarak görev yapıyor bu gün.

İki dönem seçimle olmak üzere toplam 11 yıl Yenişehir’de belediye başkanlığı yapan Bülent Hamdi Cingil ise Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı…

AK Parti Yenişehir Kurucu ilçe Başkanlığı, AK Parti’nin Türkiye’deki ilk Belediye Başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Daire Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulunan Mali Müşavir Bülent Hamdi Cingil, şimdi Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta.

* * *

Türkiye’de Ak Parti’nin ilk belediye başkanı olarak Yenişehir’de görev yaptığı günlerde tanıdığımız Cingil’i, Yenişehir’in imarı için yaptığı çalışmalarla birlikte Yenişehir’in birikim ve değerlerine gösterdiği duyarlılık ve buna yönelik özenli çalışmalarla da izlemekteydim.

3 dönem başkanlık görevinden sonra 2014 yerel seçimlerinde aday olmayarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Daire Başkanlığı görevinde bulunan Bülent Hamdi Cingil’in, yerel yönetimlerle tanışması, 1999-2004 döneminde Fazilet Partisi’nden girip AK Parti’ye geçtiği Yenişehir Belediye Meclisi Üyeliği ile başlar.

Cingil 2001’de AK Parti’nin Yenişehir Kurucu İlçe Başkanı olarak da siyasi sorumluluk üstlenmişti.

2003 yılında, yani aynı dönem Yenişehir Belediye Başkanı düşürülünce meclisten seçilerek yeni Yenişehir Belediye Başkanı olmuş ve daha sonra da iki dönemde yerel seçimlerde seçilerek başkan olmuştu.

* * *

Havaalanı, Hızlı Tren geçiş noktası, Yeni Ankara Yolu, Kentsel Dönüşüm gibi konularla gündemden düşmeyen Yenişehir’in tarımsal potansiyelinin de değerlendirilmesi ile bu günlere gelen bir ilçe’de emeği ve katkısı olan Cingil’e geçtiğimiz hafta Yeni Marmara Gazetesi olarak Soğanlı’daki makamında ziyarette bulunduk.

Osmangazi Belediyesi’ndeki son çalışmalar ile ilgili bilgiler aldık ve Mustafa Dündar yönetimindeki Osmangazi Belediyesi’nin Osmangazi Meydan Çalışması, Fetih Müzesi ve Hisar İçi yenileme çalışmalarıyla Bursa turizmine yapacağı katkılara değindik.

* * *

Başkan Cingil ile İstanbul’da, Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir toplantıdaki anımı paylaşmak istiyorum bu arada.

Verilen bir arada dışarıda havalanır ve söyleşirken sırt sırta olduğumuzdan habersiz Başkan Cingil’in biriyle konuştuğunu, onu Yenişehir’e davet ettiğini ve ona ünlü Yenişehir köftesi ikram edeceğini duydum.

Doğal olarak köfte deyince İnegöl akla geliyordu ve dikkatimi çekmişti.

Döndüm, baktım Başkan Cingil,Şeyhül Muharririn’ Ahmet Kabaklı’nın yeğeni ve gazeteci-yazar Servet Kabaklı'nın amcaoğlu ve bu günlerde ‘Bil Oğlum’ türküsü sevilerek dinlenen Halk Müziği Sanatçısı Esat Kabaklı ile konuşuyordu.

Onu Yenişehir’e davet ediyordu.

Yahu Başkan Köfte İnegöl’de yenir, Yenişehir’in kaymağını ikram etmelisiniz’ dediğimi ve Başkan Cingil’in de, ‘Yahu Orhan abi siz burada mıydınız’ diyerek şaşkınlığını gizleyemediğini anımsıyorum.

Espri bir yana doğrudur ki Yenişehir’in de köftesi güzeldir ama İnegöl Köftesi bir başka güzel değil midir?…

Bu yazı toplam 169 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT