1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 11 aylık Almira bebek amcasının karaciğeriyle hayata tutundu!
11 aylık Almira bebek amcasının karaciğeriyle hayata tutundu!

11 aylık Almira bebek amcasının karaciğeriyle hayata tutundu!

Karaciğer yetmezliği yaşayan 11 aylık Almira bebek amcasının kendisine verdiği doku nakli sayesinde hayata tutundu. Amcası Sadık Ahmet Zamkı, Şans bana güldü, yeğenimi karaciğerimin bir parçasıyla hayata bağladım” dedi.

A+A-

Ülkemizin Akdeniz Bölgesi'nin Batı'sında yer alan Antalya ilimizde, damarlarındaki beklenmeyen tıkanıklığın sebebiyet verdiği karaciğer yetmezliği sıkıntısıyla karşı karşıya kalan henüz 11 aylık Almira Zamkı, babasının erkek kardeşi henüz 24 yaşındaki Sadık Ahmet Zamkı'nın sayesinde gerçekleştirilen karaciğer doku nakliyle sağlığını zinde tutmayı başardı.

24 yaşındaki üniversite öğrencisi Sadık Ahmet Zamkı, "Şans bana güldü, yeğenimi karaciğerimin bir parçasıyla hayata bağladım," açıklamasında bulundu.

Henüz 27 yaşındaki Zeynep ve yine 27 yaşındaki eşi uzman çavuş Oğuzhan Zamkı'nın bundan yaklaşık olarak 11 ay kadar çok uzun sayılamayacak bir süre önce Konya'da Almira adını koydukları kızları dünyaya gözlerini açtı.

Ailesi, doğumundan yaklaşık olarak üç gün sonra vücudundaki sarılıktan şüphelenerek Almira'nın doktor kontrolüne ihtiyacı olduğunu düşünerek soluğu hastanede aldılar. Hastanedeki doktorlar, renklenmenin yeni doğan sarılığından kaynaklı olduğunu, yeni doğan her bebekte rastlanılabilecek bir durum olduğunu, yersiz endişe edilecek ve korkulacak bir şey olmadığını söyledi.

27 yaşındaki baba uzman çavuş Oğuzhan Zamkı, ailesini de yanına alarak bir süredir görev yeri olduğundan dolayı oturdukları Kars'ın Sarıkamış ilçesine döndü. Doğumun ardından 21 gün kadar sonra Almira'nın gözündeki aşırı çapaklanmanın ardından yeni evli çift bu kez de Sarıkamış Devlet Hastanesi'ne gitmeye karar verdiler.

Yapılan tetkik ve muayenelerin sonucunda küçük bebek Almira'nın sarılık hastası olduğu, olması gerekenden geç fark edildiğinden dolayı ilerlediği söylendi. Almira aynı gün Erzurum Atatürk Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı.  Bu hastanede yapılan tetkiklerde, Almira'nın safrakesesinin olmadığı tanısı koyuldu.

HABERE YORUM KAT